AI a animácia – ako môže AI pomôcť pri tvorbe animovaného videa?

Umelá inteligencia alebo ako ju všetci poznáme – AI – má obrovský dopad na digitálny svet, pretože ponúka množstvo užitočných nástrojov, ktoré dokážu kreatívnu prácu zefektívniť. Vo svete animácií sa AI používa na vytvorenie uveriteľnejších výrazov tváre, prirodzených pohybov tela alebo realistickejších fyzikálnych zákonov čo sa animovaného prostredia týka. 

AI pomáha umocniť divácky zážitok práve vďaka animáciám, ktoré sa približujú realite. A tam neprestáva. Umelá inteligencia neustále posúva hranice toho, čo je možné a nikdy neprestáva prekvapovať možnosťami, ktorými digitálny svet obohacuje. 

Čoraz viac softvérov zavádza svoje vlastné riešenia ako využívať AI tak, aby čo najviac zefektívnili celý proces tvorby a dali možnosť tvorcom prichádzať s obsahom, ktorý vždy o kúsok posunie hranice kreativity. 

Dnes AI dokáže vytvárať 3D postavy, generovať statické obrázky či video obsah, nehovoriac o samotnej animácii, behom pár minút. 

Animované postavy

AI priviedlo animáciu postáv do úplne nových výšin. Samotný fakt, že umelá inteligencia dokáže skopírovať skutočné pohyby a jednoducho ich transformovať na animované postavy, je skrátka neuveriteľný. Vďaka tomuto dosahujú postavy taký realizmus, ako nikdy predtým. Vo video hrách a animovaných filmoch či videách je tento nástroj veľmi vítaný pretože jeho výsledkom sú plynulé pohyby a takmer dokonalý výstup pri veľmi nízkej nákladovosti. 

Výrazy tváre

Jedno slovo – detaily. Stačí len ten najmenší pohyb na tvári a emócia dostáva rázom úplne iný nádych. AI pomáha práve so zdokonaľovaním toho správneho výrazu – emócie, pohyby obočia či žmurkanie. A čo lip sync? O tom sa ani nemusíme baviť. Umelá inteligencia to zvládne všetko. A práve vďaka týmto správnym emóciám sa dokáže divák do videa viac vžiť. A čo si priať viac, ako rozpoznateľný a zapamätateľný video obsah, ktorý zostane v mysli diváka ešte dlho po dopozeraní?


Motion animácia

Animácia nie je len o pohybe postáv a o ich výrazoch. Častokrát je práve prostredie najdôležitejším aspektom videa. AI prináša do fyzikálnych pohybov nadčasové riešenia, ktoré rozpohybujú každý objekt len v tých najprirodzenejších sférach. Hovoríme o hmýriacej sa hladine vody? O pohybe korún stromov vo vetre? O dyme rozplývajúcom sa nad strechami domov? Nech už to je čokoľvek, nástroje umelej inteligencie sú schopné vytvoriť pohyb, pri ktorom si nebudete vôbec istý či ide skutočne o animáciu alebo o reálny svet. 

Koncepty a storyboarding

Už vieme, že AI zvládne komplikované úlohy v rámci animovania. Avšak v začiatkoch každej správnej animácie je dobre zhotovený storyboard. A tušíte správne – aj s tým si algortimy AI dokážu hravo poradiť. Na základe napísaného scenáru vygeneruje umelá inteligencia nápady ale aj vizuály celých scén. Storyboard je dôležitým prvkom pre predstavu, akým smerom sa video bude uberať a čo na obraze divák uvidí.

Voice over

Vygenerovaný hlas, ktorý je na nerozoznanie od ozajstného? A ešte k tomu v akomkoľvek jazyku. So správnym AI nástrojom dokážu tvorcovia pracovať s intonáciou, upravovať rýchlosť hovoreného slova a vytvoriť tak hlasovú nahrávku presne podľa predstáv a požiadaviek. 

Záver

Je až neuveriteľné akými nástrojmi už dnes tvorcovia môžu disponovať, aby svoje umenie posúvali na nové úrovne. Svet je čoraz rýchlejší a neustály vývoj technológií podnecuje čo najefektívnejšiu prácu v nákladovo priaznivej rovine. AI určite nie je so svojim schopnosťami na konci a jej vývoj nás ešte má čím ohúriť. Necháme sa prekvapiť a uvidíme, čo umelá inteligencia ešte prinesie do sveta umenia – a predovšetkým do sveta animácií.

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Súvisiace články

Ste pripravení vytvoriť svoje jedinečné animované video?