10 video marketing trendov pre rok 2022

Nový rok, nové možnosti, nové trendy! Viete, aké trendy nás čakajú pre video marketing v roku 2022, a teda ktoré by rozhodne nemali ujsť našej pozornosti? Poďme sa spoločne pozrieť na tie, vďaka ktorým udržíte krok.

Videá bez zvuku & Videá s titulkami

Vedeli ste, že až 92% používateľov sleduje videá na sociálnych sieťach s vypnutým zvukom? Zamerajte sa preto na to, aby váš video content fungoval perfektne aj bez zvuku. Stavte na emócie a jasný príbeh, ktorý divák hneď pochopí. Skúste do príbehu zakomponovať problém alebo naopak ideálny stav, ktorý sa spája s vaším produktom/službou.

Ďalšou možnosťou sú tiež motion grafické videá. Môžete vsadiť na zaujímavé typografické animácie, pri ktorých sa skvelo zaobídete aj bez zvuku.

Pokiaľ si chcete byť ale istý, že vašim sledovateľom naozaj nič neujde a dostane sa k nim celá správa, v tom prípade sú pre vás ideálnou voľbou titulky. Tie môžete mať dokonca aj v rôznych jazykových mutáciách prispôsobené pre konkrétne publiká.

Stories na sociálnych sieťach

Stories (príbehy) na Facebooku a Instagrame sú výborným nástrojom pre budovanie osobnej značkyzlepšovanie vzťahov so svojím publikom. Prostredníctvom videí v stories dokážete komunikovať neformálnejšie, čím si získate pozornosť a ukážete sa v trošku inom svetle. Existuje niekoľko spôsobov komunikácie a interakcie – môžete predvádzať vaše produkty/služby, dávať zábery zo „zákulisia“, robiť ankety, pýtať sa a odpovedať, …

Prečítajte si viac o úspechu stories tu.

Optimalizácia videí pre vyhľadávanie

Obľúbenosť videí stále narastá, čomu sa prispôsobil aj gigant, akým je Google. Ten zvýhodňuje tie stránky, ktoré ponúkajú kvalitný video obsah a optimalizujú ho. To znamená, že vyhľadávací algoritmusieto videá vidí, považuje ich za relevantné a konzistentné. Dajte si preto pozor nielen na kvalitu obsahu, ale aj na technické parametre videí. Dôležité sú tagy, kľúčové slová či unikátne popisy a thumbnails (miniatúrne obrázky, ktoré vidíme pred prehratím).

Live-stream videá & Interakcia s publikom

Faktom je, že na Facebooku trávime 3x viac času sledovaním živých vysielaní ako nahratých videí. Obľúbenosť živého vysielania vzrástla s celosvetovou pandémiou v roku 2021. Boli sme svedkami ako sa pred obrazovky presunulo umenie, školstvo, … začali sme ešte viac pozerať videá a interakcia sa stala dôležitou a nevyhnutnou. Predikcie tiež hovoria, že v roku 2022 budú spotrebitelia tráviť sledovaním videí okolo 100 minút denne. A teda zapojením živých vysielaní v rámci vašej komunikácie dokážete zvýšiť vašu dôveryhodnosť a stať sa ešte viacej osobnou značkou. Ukazujete nielen vašu schopnosť a odbornosť, ale tiež zvyšujete aj interakciu s publikom prostredníctvom otázok a odpovedí.

Super krátke videá

Chcete, aby si používatelia pozreli celé vaše (reklamné) video? Spravte ho teda super krátke a príťažlivé! Zamyslite sa, čo sú najdôležitejšie informácie, ktoré chcete povedať a ako ich chcete povedať.

Instagram momentálne valcujú Reels videá – sú krátke (15-30 sek.), zábavné, kreatívne a pútajú pozornosť. Instagram ich dokonca podporuje tak, že ich ukazuje aj spotrebiteľom, ktorí nesledujú váš účet, čím zvyšujete dosahpovedomie o svojej značke. Dôležitou súčasťou je aj zvolená hudba, ktorá dodáva Reels videám tú správnu dynamiku.

Vertikálne videá

Vertikálna orientácia videí sa týka sociálnych sietí. Dôvod je zrejmý –  spotrebitelia najčastejšie prezerajú sociálne siete na svojich telefónoch, ktoré držia vertikálne. Teda, ak chcete využívať videá ako komunikačný nástroj v rámci sociálnych sietí, tak určite v tomto formáte.

 

Zdroj obrázka: Creatopy

HOW TO videá

Rozmýšľate ako by ste ešte mohli zvýšiť hodnovernosť vašej značky? Zamerajte sa na How To videá či krátke tréningové videá. Prostredníctvom takýchto videí poskytnete používateľom dostatok informácii, ktoré im uľahčia výber a vyriešia ich problém. Ukážte im ako funguje váš produkt či služba pomocou rôznych recenzií, návodov alebo porovnaní.

V súčasnosti sa takéto videá stali MUST-HAVE pre takmer každú SaaS spoločnosť. Má to niekoľko efektov a výhod:

  • spotrebiteľ vidí, že existuje komunita okolo značky,
  • ak narazí na nejaký problém, tak je veľká pravdepodobnosť, že nájde riešenie,
  • a zjednoduší a skráti sa celý proces učenia.

Samozrejme, spektrum tém je naozaj široké, takže obsah a formu videí viete prispôsobiť svojmu podnikaniu.

Interaktívne videá

Nechajte diváka rozhodnúť o tom, ako video dopadne! I keď interaktívne videá už nejakú dobu poznáme, tak v ecommerce svete ešte úplne neprerazili a je len otázka času, kedy aj vy budete takéto video potrebovať.

Ako môžu takéto videá vyzerať? Napríklad ako taký váš video chatbot, prostredníctvom ktorého si užívateľ vyberá možnosti, ktoré najviac zodpovedajú jeho otázkam. Vytvorte z videa vášho virtuálneho predajcu, nastavte v ňom odpovede na najčastejšie otázky a nasmerujte tak zákazníka ku cieľu, ktorý bude jemu, ale aj vám najviac vyhovovať.

Môžete využiť aj prvky virtuálne reality, ako je 360° video, kedy divák sám ovláda uhol kamery, či vložiť do videa rôzne hry. Nezabúdajte na to, že aby mala interakcie zmysel, tak musí byť pre diváka lákavá, pocitová a mala by nadväzovať na obsah vo videu.

Podobnou cestou sa ako prvý vybral streamingový portál Netflix, ktorý ponúka niekoľko interaktívnych filmov. O tom ako sa bude vyvíjať ich dej rozhodujú samotní diváci.

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Súvisiace články

Ste pripravení vytvoriť svoje jedinečné animované video?