Video tutoriály & vzdelávacie videá

Previesť užívateľov určitým procesom, postupom alebo im niečo jednoducho vysvetliť, môže byť behom na dlhé trate, ktorý vám zoberie veľa energie a času. Aj preto sa v súčasnosti čoraz viac do popredia dostávajú krátke video tutoriály a vzdelávacie videá. Ich skvelou stránkou je, že za pár minút dokážete odprezentovať neskutočné množstvo informácií a diváci si môžu video hocikedy zastaviť, prípadne sa vrátiť ku konkrétnej časti.

Rovnako nesmieme zabúdať, že takto ušetríte veľké množstvo času, pretože po vytvorení videa sa už informácie šíria samé, bez vášho zásahu.

Čo sú vzdelávacie videá?

Vzdelávacie videá sú kreatívne videá, ktorých cieľom je niekoho niečo naučiť. Prinášajú mnoho výhod – pre vás, ale aj pre spotrebiteľov. Vy získavate zdroj, ktorý dokážete používať dlhodobo, čo znamená efektívnu investíciu. Na druhej strane vaši zákazníci, či zamestnanci, ktorým sú videá určené sa dostanú presne k tomu, čo hľadajú a potrebujú.

Takéto videá a tutoriály sú prehľadné, často doplnené hlasovým či textovým sprievodom. Spotrebiteľ tak ušetrí svoj čas, ktorý by inak strávil pri hľadaní informácií a vy zvyšujete hodnotu svojho produktu, služby alebo pozitívny imidž spoločnosti. Pretože spotrebiteľ dostal presne to, čo potreboval, ušetrili ste mu kopu času a priniesli mu riešenie.

 

Kto? Čo? Pre koho?

Vzdelávacie videá sú vhodné pre každú spoločnosť, ktorá chce v niečom vzdelať svoje cieľové publikum. Videá môžu byť spracované na niekoľko spôsobov – buď ako záznamy obrazovky alebo ako inštruktážne videá, ktoré môžu byť vytvorené ako animované videá alebo s použitím reálnych osôb. Témy, ktorým sa videá venujú sú taktiež rozmanité – napríklad zdravie, cvičenie, predstavenie zložitého produktu či určitého procesu, vzdelávanie zamestnancov v rôznych oblastiach, technika, online priestor, používanie softvéru a ďalšie.

Ako na dobré vzdelávacie videá

Ak chcete, aby bolo vaše vzdelávacie video efektívne, je potrebné, aby ste zodpovedali na nasledujúce otázky:

  • Čo chceme povedať? Aký je cieľ videa?
  • Komu to chceme povedať? Koho chceme niečo naučiť? Kto je naša cieľová skupina?
  • Ako mu to chceme povedať? Aký štýl videa chceme? Chceme animované video alebo použijeme reálne osoby?
  • Akým jazykom mu to povieme? Použijeme hovorené slovo, textový sprievod alebo kombináciu?

Je naozaj dôležité, aby bolo vaše video jasné a ľahko pochopiteľné. Vysvetľujte a ukazujte. Nebojte sa zapojiť aj kreativitu, aby ste vytvorili nezabudnuteľný obsah. Využite rôzne grafické prvky, infografiky či reálne ukážky.

Aké vzdelávacie je to pravé pre vás?

Screencast vzdelávacie video

Tento typ videá je vyhľadávaným práve vtedy, keď spotrebitelia spoznávajú daný softvér. Chcú o ňom zistiť viac. Ako vyzerá, ako funguje, … Často sa stáva, že spotrebitelia pred zakúpením nového softvéru sami vyhľadávajú tieto videá, aby sa rýchlejšie zorientovali a naučili so softvérom pracovať. Rovnako, spotrebitelia dávajú prednosť produktom, ktoré majú viac vzdelávacích materiálov, aj napriek vyšším investíciám.

 

3D vizualizácie a virtuálna realita

Najčastejšie využitie tejto formy produkcie nájdete v priemysle a vzdelávaní nových zamestnancov. Výhodou 3D produkcie je, že dokáže pracovať s reálnymi modelmi zariadení a simulovať podmienky, s ktorými sa môžu stretnúť noví zamestnanci počas svojej práce. Je tak pre nich následne omnoho jednoduchšie aktívne sa zapojiť do bežiacej prevádzky.

 

Realizácie podobných videí môže byť časovo aj finančne náročnejšia, no na druhej strane podniky dokážu ušetriť na rôznych školiacich zariadeniach, prípadných odstávkach výroby pre potreby školenia. Všetko je to teraz možné realizovať vo virtuálnom prostredí! Zamestnanci sa tak dokážu zábavnou a interaktívnou formou, ktorú si omnoho ľahšie zapamätajú, naučiť o chybách na stroji, údržbe, vnútorných častiach stojov, … a to bez akéhokoľvek vplyvu na prevádzku podniku.

Kreslené videá

Univerzálne videá, ktoré dokážu vysvetliť všetko veselou a hravou formou. Používajú sa hlavne pri produktoch a službách, kde je problém natočiť reálne video alebo sa jedná o vysvetlenie abstraktných procesov, napríklad pri ekonomických alebo medicínskych smeroch.

 

Hrané videá

Hrané video s použitím reálnych postáv je ideálnou cestou, ak potrebujete vysvetliť a ukázať určitý proces v reálnom priestore, napríklad z oblasti varenia, rôznych domácich prác a pod. A aby bolo takéto vzdelávacie video viac zaujímavé a autentické, môžete ho skombinovať aj s ilustračnými prvkami.

 

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Súvisiace články

Ste pripravení vytvoriť svoje jedinečné animované video?