Lottie animácie na váš web a pre vašu aplikáciu

Lottie animácie predstavujú novinku, ktorá celosvetovo rastie na svojej popularite, pretože sú perfektným nástrojom pre používanie animácií na weboch a v aplikáciách. Už sa viac nemusíte báť, že sa vaša stránka či aplikácia spomalí, keďže Lottie animácie znamenajú vysokokvalitné a objemovo nenáročné súbory využiteľné na všetkých online platformách.

Čo sú Lottie animácie?

Pri Lottie animáciách hovoríme o vektorových animáciách, ktorých hlavnou podstatou je nízka dátová veľkosť. To znamená, že s Lottie animáciami získate ideálne riešenie pre používanie animácii na weboch, v mobilných zariadeniach či v aplikáciách (sú vhodné pre Android, iOS, React Native Apps a Windows). týmto revolučným riešením prišlo dizajnové oddelenie spoločnosti Airbnb, ktoré vytvára animácie v nástroji After Effects ako súbory JSON.

Výhody Lottie animácií

Prispôsobená veľkosť súborov – žiadne spomalenie, vysoká kvalita – žiadne znehodnotenie, interaktívny obsah – žiadne nudné dlhé texty. Znie to lákavo, no nie?

Dátovo nenáročné

Často sa stáva, že s vložením animácie na webovú stránku či do aplikácie dostáva zabrať vaše SEO. Dochádza napríklad k pomalšiemu načítaniu, čo znamená aj penalizáciu vo vyhľadávaní a vaša stránka sa tak môže posunúť na nižšie miesto. Pri jednoduchších animáciách sa v minulosti využíval hlavne formát GIF. Avšak, tento formát má niekoľko nevýhod – pri komplikovanejších grafických podkladoch dochádza k zmene farieb, zrnitosti a aby ste dosiahli vhodnú veľkosť, musíte často rozlíšenie a frame rate nastaviť na minimálne hodnoty. Aj napriek týmto kompromisom býva rozdiel veľkosti medzi tou istou animáciou vo formáte GIF a Lottie aj 30-násobný. Lottie animácie tak spĺňajú všetky hlavné body pre ich použitie:

  • majú malú veľkosť,
  • pracujete s vektormi, takže ich môžete ľubovoľne zväčšovať,
  • môžete pracovať s plnými frame rate, animácie sú tak maximálne plynulé,
  • podporujú responzivitu.

Pravdaže, aj Lottie animácie majú svoje obmedzenia, nakoľko nepodporujú všetky efekty, ktoré program After Affects ponúka. No, šikovný animátor vždy nájde cestu ako tieto obmedzenia minimalizovať.

 

Marketingové účely

To, že explainer a promo videá pomáhajú zvyšovať konverzný pomer, zlepšujú brand spoločnosti a podobne, sme si už povedali niekoľkokrát. Pri Lottie animáciach dochádza k veľmi podobnému efektu. Ak navštívite stánku alebo používate aplikáciu so zaujímavými animáciami a náhodou narazíte na konkurenčný produkt bez nich, niečo vám jednoducho chýba. Pohyb na monitore alebo obrazovke automaticky púta pozornosťzvyšuje záujem zákazníkov. Je tak omnoho vyššia pravdepodobnosť, že budú venovať pozornosť informácií spojenej s krátkou animáciou.

Čiže okrem SEO optimalizácie, ktorá je dôležitá pre váš marketing, získavate obrovskú výhodu pred konkurenciou aj prostredníctvom interaktívne spracovaného webu/aplikácie.

Vysoká kvalita

Vysoká kvalita je ďalšou prednosťou Lottie animácií. Tieto animácie sa zobrazujú správne a v plnej kvalite. Nedochádza k nijakým znehodnoteniam, nezáleží či ich používateľ uvidí na počítači alebo v mobilnom zariadení. Kvalita je stále rovnaká, čiže nadpriemerná.

Prečo využiť Lottie animácie?

Poďme si zrekapitulovať dôvody, prečo by ste nemali dlhšie váhať a mali by ste využiť Lottie animácie pre váš web či aplikáciu. Tieto animácie predstavujú spojenie vysokej kvality, malej veľkosti súborov a interaktívneho obsahu. Váš web alebo aplikácia sa tak stanú zaujímavejšie, čo vám pomôže maximalizovať konverziu aj spokojnosť užívateľov. Máte záujem? Neváhajte kontaktovať naše animačné štúdio a určite spolu niečo vymyslíme.

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Súvisiace články

Ste pripravení vytvoriť svoje jedinečné animované video?