Dôležitosť storytellingu vo video marketingu

Na trhu, ktorý je výrazne presýtený reklamou je čoraz náročnejšie zaujať potenciálneho zákazníka. Konzumenti reklamy sa stávajú náročnejšími na obsah ale aj samotnú kvalitu produktov či služieb. Pýtate sa, ako teda docieliť aby vaša reklama vzbudila čo najväčší záujem a dostala sa pod kožu takmer každému? Odpoveď je jednoduchá – storytelling vo videu. 

Príbehy, príbehy a príbehy. Odjakživa nás sprevádzajú a od detstva nás zaujímali. Zaspávali sme pri nich, pozerali ich v televízii, či si ich len tak rozprávali.

Nenechajte sa zmiasť – nemusíte vymýšľať celú novú bájku alebo román, ktorý odprezentuje Vašu značku. Stačí povedať len jej príbeh alebo jednoducho prepojiť produkt či službu s bežným životom a odprezentovať problém a riešenie kreatívnym spôsobom. 

Poďme sa teda pozrieť na to, čo je storytelling, prečo je dôležitý a čo vďaka nemu môžete získať. 

Čo je storytelling?

Storytelling je spôsob, ktorým si značka dokáže vybudovať silnú zákaznícku základňu ako aj dlhotrvajúce puto s ňou. V dnešnej dobe zákazníci hľadajú niečo, s čím by mohli sympatizovať, čo k ním prehovára, zhoduje sa s ich hodnotami a postojmi. Napr. brand storytelling prezentuje víziu značky, dôvod jej vzniku, prepája ju so zákazníkmi, neustále s nimi komunikuje a poskytuje im rôzne informácie aj zo zákulisia produkcie. Storytelling je celá stratégia, ktorá sa rozprestiera od sociálnych sietí, web až po offline reklamu značky. 

Z predošlých blogov vieme, že spôsobov reklamy je mnoho a tiež už vieme, že najefektívnejšou je video – tak niet nad čím váhať. Prerozprávať príbeh animovaným videom je jednoducho “must” pri oslovovaní publika. 

Prečo je storytelling dôležitý? 

V celom oceáne marketingových informácií a zložitých slov je odpoveď na túto otázku veľmi prostá – emócie. Vašich zákazníkov poháňajú práve tie. Dnes už máme k dispozícii nekonečné množstvo možností čo jesť, piť, čo si obliekať, z čoho telefonovať či jednoducho kam chodiť tráviť voľný čas. Hlavný dôvod, ktorý nám pomáha rozhodnúť sa sú emócie a naše hodnoty. Preto je dôležité uchopiť príbeh Vašej značky alebo produktu čo najpútavejším spôsobom a dať Vašej cieľovej skupine dôvod, zvoliť si práve Vás. 

Výhody video storytellingu

Emócie

Vďaka videu, dokážete využívať rôzne nástroje, ktoré Vám pomôžu dostať sa skutočne cez hradby aj toho najnedobytnejšieho zákazníka. Farby, hlas, hudba, pohyby a vlastne celá animácia môže byť dokonale prispôsobená Vašim predstavám. Výhodou animovaných videí je to, že tu takmer neexistujú hranice kreativity a Vaše video tak dokáže obsiahnuť čokoľvek, čo chcete aby obsiahlo. 

Menšiny a komplikované témy

Dnešná generácia sa rada zaujíma o témy, ktoré sú ťažšie, či príbehy, ktoré neboli ešte povedané. Je to preukázané – až 70% zákazníkov z generácie Z inklinuje k značkám, ktoré reprezentujú rovnoprávnosť, rôznorodosť a sú veľmi otvorené.

Tu vidíme, že storytelling nie je o vymyslených príbehoch, princeznách a drakoch ale práve jeho zakorenenie v skutočnosti a reálnych zážitkoch vzbudzuje u ľudí záujem.

Vyniknete

Ako sme si už vyššie spomenuli, marketingový priestor je plný rôznych buzzwords a stále dookola tých istých myšlienok, vyjadrení, fráz… Zákazníci to žiaľ vedia a netreba im reklamu vidieť 2x na to aby zistili, či ide skutočne o pravú identitu značky alebo ide len o ďalší prázdny sľub.

Preto platí, čím ste ľudskejší a čím Vaša značka oplýva úprimnejšou a pozitívnejšou energiou, ktorú prezentujete do sveta, tým Vás zákazníci budú jednoducho viac zbožňovať. 

Zjednodušuje

Už si nebudete musieť lámať hlavu nad tým ako vysvetliť celý princíp Vášho produktu alebo všetky dôvody, prečo je Vaša značka tou správnou voľbou. Video Vám s tým pomôže. Vďaka videu dokážete komplexné témy vysvetliť jednoduchšie pretože máte k dispozícii jednu dôležitú vec – pohyblivý obraz a hovorené slovo. 

Samozrejme, video storytelling má milión ďalších výhod aj pre celú knihu. Jedno je však jasné, je dôležitý a maximálne efektívny. Predstavte si, že by Váš príbeh naozaj ľudia počuli. No nemalo by to nevídaný efekt na značku? Neboli by ste hrdí, že Vašu víziu dokážu ľudia jednoducho pochopiť a ešte sa pri pozeraní kreatívneho videa, aj zabaviť?

Zdieľať:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Súvisiace články

Ste pripravení vytvoriť svoje jedinečné animované video?